top of page
Citrus Fruits

Ziua Voluntariatului: Inimile care fac diferența în comunitate

În fiecare an, pe 5 decembrie, comunități din întreaga lume sărbătoresc Ziua Voluntariatului. Un moment dedicat recunoașterii și aprecierii celor care aleg să își dedice timpul și energia în slujba altora. Este o ocazie de a reflecta asupra impactului pozitiv pe care voluntarii îl au în societate și de a sublinia importanța contribuției lor la binele comun. În Alba Iulia, spiritul voluntariatului prinde viață într-un mod special în această zi, atunci când autoritatea locală și organizații non-guvernamentale se mobilizează pentru a sărbători altruismul și generozitatea.

Recunoașterea Voluntarilor

În cadrul evenimentului organizat de Ziua Voluntariatului, s-a acordat recunoaștere specială voluntarilor care au făcut diferența în diverse domenii. Acești eroi discreți au fost aplaudați pentru devotamentul lor și pentru contribuția semnificativă la construirea unei comunități mai puternice și unite.


Rezultatele galei au fost următoarele:

Secțiunea: Voluntarul Anului:

Locul 1: Negru Paul – Asociația Emanoil Locul 2: Ghenescu Alexandru Nicolae – Asociația AS 2001 Locul 3: Miclea Maria – Alexia – Asociația Emanoil

Secțiunea: Coordonatorul de Voluntariat al Anului:

Locul 1: Sinițîn Vladimir – Erasmus Student Network Alba Iulia Locul 2: Pataki Melania – Liga Studenților din Universitatea “1 Decembrie 1918” Alba Iulia Locul 3: Schiau Alexandru – Leo Fortress Alba Iulia

Secțiunea: Proiectul de Voluntariat al Anului:

Locul 1: Învățare prin experiență și voluntariat – Asociația Emanoil Locul 2: XeoTalks – Asociația XEO Locul 3: Shoe Box – Grădinița cu program prelungit “Dumbrava minunată”

Premiul pentru proiectul de voluntariat al anului în “Combaterea excluziunii și marginalizării persoanelor/zonelor dezavantajate”:

Valori pentru mâine, inițiativă realizată de către Asociația Centrul de Dezvoltare Personală și Combatere a Comportamentelor de Risc

Secțiunea: Proiectul de voluntariat al anului în domeniul corporativ:

Locul 1: Academia de fotbal optimum Alba Iulia – Cora Print SRL Locul 2: Campanie de conștientizare copii – Escape Alba SRL Locul 3: Servicii medicale gratuite pentru nevoiași – Cabinet Diamed SRL

Mesajul Comunității

Ziua Voluntariatului reprezintă mai mult decât un simplu eveniment calendaristic.

Este un prilej de a sublinia faptul că fiecare individ poate aduce schimbări pozitive în jurul său. Comunitatea noastră își exprimă recunoștința față de voluntari și încurajează fiecare cetățean să se implice în mod activ în acțiuni de voluntariat,

transformând astfel fiecare zi într-o oportunitate de a face lumea un loc mai bun.

Prin gesturile lor mărunte, dar semnificative, voluntarii devin arhitecții unui viitor mai luminos pentru comunitatea noastră.

Așa că, în Ziua Voluntariatului și în fiecare zi, să ne amintim că orice efort contează și că, împreună, putem construi un impact durabil în jurul nostru.

bottom of page